ÖFKESİZ

Türkiye'nin İlk Öfke Kliniği

Hakkında

Öfkesiz, öfkenin bireyler ve kurumlar üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla Performans Psikiyatri bünyesinde kurulan Türkiye'nin ilk öfke kliniğidir. Kliniğimiz 2011 yılının sonlarında hizmet alanını genişleterek İsmer Aile Danışmanlık Merkezi' bünyesinde İzmir'de de hizmet vermeye başlamıştır. Bu gün hala bireysel programlarla İstanbul ve İzmir'de; kurumsal programlarla ise Türkiye'nin heryerinde başarıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Nasıl Çalışıyoruz?

Kliniğimiz çalışmalarını bireysel ve kurumsal olmak üzere iki temel alanda sürdürüyor. Bireysel programlarda kullandığımız etkin yaklaşımlar klasik yöntemlerden uzak ve etkili. Kurumsal programlarda standart eğitim içeriği kullanmak yerine kurumlara özel hazırladığımız eğitim içeriğiyle eğitimlerimiz hem daha etkili hem de daha eğlenceli geçiyor.

Öfke Kontrolü Ne Zaman Gerekli?

Öfkeyi kontrol edememek birçoğumuzda bağırıp çağırma, hakaret etme, saldırganlık gösterme gibi davranışlarla tanımlanıyor olsa da içeriği düşündüğümüzden daha geniş. Aşağıdaki sorulardan bir tanesine vereceğiniz evet yanıtı öfke konusunda yardım almanız için yeterli olabilir.

  • Öfkeniz geçince kendinizi gergin,üzgün,pişman hissettiğiniz oluyor mu?
  • Öfkelendiğinizde bu durum yarım saatten fazla sürüyor mu?
  • Öfkelendiğiniz zaman karşınızdakini kırıcı,küçük düşürücü,aşağılayıcı veya hakaret edici kelimeler kullanıyormusunuz?
  • Öfkeniz geçtikten sonra amacınıza ulaştığınıza inanıyormusunuz?
  • Karşınızdakini ittiğiniz veya vurduğunuz oluyor mu?
  • Tartışma esnasında hakimiyet kurmaya çalışıyormusunuz?
  • Öfkelendiğiniz zaman duygularınızı içinize atıyormusunuz?
  • Zamanınızın büyük bir kısmını sizi öfkelendiren şeyi düşünerek harcadığınız ve yapmanız gereken şeylere dikkatinizi veremediğiniz oluyor mu?
Öfke Kontrolüne Başlamayı Düşünenler İçin Küçük Öneriler

Öfke kontrolüne başlamayı zorlaştıran en önemli husus, sorunun kaynağını kendimiz dışımızda gelişen şeylerde görmektir. Kırmızı ışıkta geçen şöför, küfreden birisi, haksızlığa uğratan kişiler vb. Soruna bu şekilde bakıldığında karşımıza uygulanması zor bir çözüm yolu çıkar. Hayatımızdaki tüm insanları ve ileride hayatımıza girmesi muhtemel tüm kişileri toplayıp bize karşı nasıl davranacakları konusunda uzunca bir eğitim vermek. Bu yolu imkansız bulanlar için ilk adım öfke duygusunun sorumluluğunu almaktır. Öfkenin sizin seçiminiz olduğunu bilmek önemlidir. Ayrıca Unutmamak gerekir ki öfkenin sağlığınızdan ve sosyal hayatınızdan götürdükleri sizin için çok değerli şeyler olabilir. Yardım almaktan çekinmeyin.