MAKALELER

30

KASIM

İLİŞKİDE ALTIN KURALLAR

Pek çok insanın ruh eşini bulma, sağlıklı bir ilişki yaşama gibi hayalleri vardır. Bu açıdan bakıldığında ilişkileri de sağlıklı olup olmadığına göre ayırabiliriz.Sağlıklı ilişki;benzerlik ve farklılıkların partnerlerce kabul edildiği ilişkidir.

Devamı

30

KASIM

SOSYAL FOBİ Mİ ÇEKİNGENLİK Mİ?

Ülkemizde tipik sosyal fobi türünde olmasa bile topluluğa girme, toplulukta konuşma, toplulukta özgürce davranabilme konularında değişik derecelerde çekingenlik oldukça sık görülen bir durumdur.

Devamı

30

EKİM

Hiperaktif Çocuk’un Öğretmeniyim; ‘Hiperaktif Çocuk’un Annesi-Babasıyım

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gerçektir. DEHB olan birçok çocuk tanı almamışken sadece 'yaramaz' olduğu için bu tanıyı alan pek çok çocuk vardır. Sanıldığının aksine DEHB çocukluk dönemi bozukluğu değildir, yetişkinlikte de devam eder. Ancak belirtiler ve yaşanan problemler farklılık gösterebilir.

Devamı

30

EYL

Ergenlerde Özgüven

‘Kendimi güzel buluyorum. Kendimi zeki ve yetenekli buluyorum. Arkadaşlarım arasında sevilirim. Yapabilirim, öğrenebilirim; zorluklarla baş edebilirim. Başarılarımla gurur duyarım; başarısız olduğumda pes etmem. Kendi değerlerim var. Kararlarımı kendim verebilirim. Ne istediğimi biliyorum ve bunun için çalışırım. İhtiyacım olduğunda çekinmeden yardım isterim. Kendimi seviyorum.’

Devamı

30

EYL

0-6 Yaş Davranış Bozuklukları

Her çocuğun bireysel ve farklı olduğu kabul edilerek, genel olarak ilk kelimelerin söylenmesi ve konuşma becerisinin tamamlanması 2-2,5 yaş civarıdır. 3 yaşında bir çocuk genel olarak 3 kelimelik cümleler kurabilir. Konuşma bozuklukları kapsamına konuşmanın gecikmesi, harflerin doğru telaffuz edilememesi ve kekemelik girer. Hepsi de 2 yaş ve sonrası çocuklarda dikkatle takip edilmesi ve ihmal edilmemesi gereken konulardır.

Devamı

30

EYL

Okullar Açılırken...Çocukta Okul Korkusu

Okullar açılırken sadece çocukların değil, anne babaların da heyecanlarını yüzlerinden okuyabiliriz. Ve bazen anne babalar çocuklarından çok daha fazla heyecan içinde olabilirler. Bazen bu heyecan korkuya , kaygıya ve hatta fobiye dönüşebilir. Bu durumdan en fazla etkilenen ise çocuk olur..

Devamı

23

AĞS

Hayır Deme Sanatı

İnsanoğlu çevresi tarafından takdir ve kabul edilmek arzusu içindedir. Hepimiz alçak gönüllülüğün önemli bir erdem olduğunu bilerek büyüdük ve mütevaziliğin de yıllar içinde, kabul görmenin en önemli unsuru olduğunu görerek öğrendik. Bir topluluk içine girdiğimizde herkes bizi sevsin, kabul etsin ve değer versin istiyoruz.

Devamı

23

AĞS

MSli Hastalarda Psikolojik Desteğin Önemi

Merkezi sinir sitemi beyin ve omurilikten oluşur. Burada iki çeşit hücre bulunur, bunlar gri ve beyaz maddedir. Gri madde nöron adı verilen sinir hücreleridir. Beyaz madde beyindeki sinir hücreleri (nöron) arasında ve bunlar ile vücudun diğer bölümleri arasındaki sinyallerin iletimini sağlar. Multipl Skleroz (MS) merkezi sinir sisteminde bulunan beyaz maddede plak şeklinde hasarlı bölgelerin oluşmasıyla ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Sinir sisteminde etkilediği bölge ve derecesine göre, hastalığın tipi, seyri ve şiddeti değişiklik gösterir. Genetik bir hastalık değildir; aileden geçmez. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Teşhisi için kullanılan özel bir test yoktur.

Devamı

20

AĞS

Alkolizm ve Bireyselleşme Sorunları

Alkol, beyin, sinir sistemi,sindirim sistemi, karaciğer, kemik iliği gibi hayati merkezler başta olmak üzere bütün vücudu etkileyen bir maddedir. Etkinin şiddeti alınan alkolün miktarına ve sıklığına bağlı olduğu kadar kişinin duyarlılığına göre de değişir. Alkolün neden olduğu toplumsal,ruhsal,adli vb.kötü sonuçlar bu satırlara sığmayacak kadar fazladır.

Alkolizm,müzmin(kronik),tekrarlayıcı bir hastalıktır.Bu hastalık ilerleyicidir...

Devamı

23

AĞS

Dikkat Dağınıklığı Olan Çocukların Eğitim Yöntemleri

Bir problem düşünün,%2-20 çocukta rastlanabiliyor.Yani her sınıfta bir ya da iki öğrencide bulunabileceği gibi sınıftaki her beş çocuktan birinde de bulunabiliyor.Fiziksel hiçbir farklılığı olmayan bu çocukların problemi yalnızca ,dikkati sürdürme yeteneklerinin azlığından ibaret.Bunun dışında hiçbir zihinsel özürleri yok.Ama bu basit gibi görünen yetersizlik nedeniyle basit ya da karmaşık bir çok davranış problemleri geliştirebiliyorlar.Bu çocuklar kendilerine söylenen bir şeyi kavrama sorunları olmadığı halde kendilerinden bekleneni anlamaya yetecek kadar dikkatlerini söylenenler üzerine....

Devamı

23

AĞS

Ergenlik Çağı

Ergenlik dönemi insan yaşamının en gergin,en buhranlı dönemi olarak adlandırılabilmektedir.bu yüzden halk arasında "buhran çağı" "delikanlılık" "ateşli gençlik" "kabına sığmazlık" olarak adlandırılabilmektedir.ergenlik sürekli bir değişimi ifade eder.aslında her bir değişim gelişimi,bir diğer basamağa çıkmayı ifade eder.peki ergenlik ne zaman başlar?bu sürekli tartışılır ve net bir söylem açıkçası zordur.ama ortalama 11-12li yaşlarda başlar...

Devamı